Komenda Portu Wojennego Gdynia
Aktualności
Uroczystość pogrzebowa Marynarzy.
29.06.2018
W dniu 29 czerwca 2018 roku Komendant Portu Wojennego Gdynia kmdr Jarosław WYPIJEWSKI uczestniczył w uroczystości pogrzebowej żołnierzy Marynarki Wojennej - bohaterskich obrońców polskiego wybrzeża z 1939 r., która odbyła się w Porcie Wojennym.

Komenda Portu Wojennego Gdynia realizowała zadania związane z przygotowaniem uroczystości pogrzebowej oficerów, podoficerów i marynarzy, którzy padli ofiarą powojennych, komunistycznych represji na podstawie wyroków sądów wojskowych, po sfingowanych procesach i fikcyjnym oskarżeniu o udział w spisku przeciwko państwu  polskiemu. O przywrócenie pamięci, pełną rehabilitację i godne uczczenie bohaterstwa podwładnych i towarzyszy broni upomniał się w swoim  testamencie wiceadmirał Józef UNRUG, dowódca polskiej Floty i Obrony Wybrzeża z 1939 roku.

Wywiązując się z obowiązku dbania o godność nieżyjących marynarzy, jaki spoczywa przede wszystkim na współczesnej Marynarce Wojennej RP utworzony został w 2016 roku Komitet Organizacyjny, którego celem jest wypełnienie woli śp. wiceadmirała Józefa UNRUGA.


W kwaterze pamięci cmentarza marynarki wojennej pochowani zostali:

- śp. kadm. Adam MOHUCZY

- śp. kmdr. Kazimierz KRASZEWSKI

- śp. kmdr. Wacław KRZYWCA

- śp. kmdr. Marian WOJCIESZEK

- śp. kmdr. por. Robert KASPERSKI

- śp. kpt. mar. Adam DEDIO

- śp. kpt. mar. Zdzisław FICEK

- śp. bosm. Edmund STERNA

- śp. st. mar. Jerzy SULATYCKI

 

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!   

 

GALERIA

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych