Komenda Portu Wojennego Gdynia
Aktualności
UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE OFICERÓW MARYNARKI WOJENNEJ
16.12.2017
W dniach 15-16 grudnia br. Komendant Portu Wojennego Gdynia kmdr Andrzej ŁYSAKOWSKI uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych trzech oficerów Marynarki Wojennej - bohaterskich obrońców wybrzeża z września 1939 r., które odbyły się w Helu i Gdyni.

 

Komenda Portu Wojennego Gdynia zabezpieczała logistycznie i ceremonialnie przygotowania  oraz uroczystości pogrzebowe pomordowanych w latach stalinowskich oficerów Marynarki Wojennej, które odbyły się w dniach 15 - 16.12.2017 r. w  Helu i Gdyni.
W grudniu mija 65 lat od śmierci śp. kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego, śp. kontradmirała Jerzego Staniewicza oraz śp. komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Skazami na śmierć przez stalinowskie władze oficerowie Marynarki Wojennej, po latach zapomnienia, doczekali się godnego pochówku na Cmentarzu MW w Gdyni Oksywiu. Nad przygotowaniem wydarzenia, całością prac związanych ze sprowadzeniem szczątków marynarzy do Gdyni oraz budową Kwatery Pamięci, czuwał – działający pod patronatem Prezydenta RP – Komitet Organizacyjny, w skład którego weszli przedstawiciele Rodzin śp. oficerów Marynarki Wojennej, a także Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Urzędu Miasta Gdyni, Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej – w tym Marynarki Wojennej RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ten symboliczny powrót marynarzy nad Bałtyk, ich pochówek oraz uroczyste otwarcie Kwatery Pamięci na gyńskim oksywiu będą nierozerwalnie łączyły się z obchodzoną w 2018 roku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym 100-lecia odtworzenia Marynarki Wojennej

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych