Komenda Portu Wojennego Gdynia
Aktualności
Apel z okazji Święta Marynarki Wojennej
22.06.2017
Dzisiaj, w czwartek 23 czerwca, w gdyńskim porcie wojennym, odbył się uroczysty apel z okazji Święta Morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych dla kadry i pracowników Komendy Portu Wojennego Gdynia.

Podczas uroczystości odczytany został rozkaz Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz rozkaz okolicznościowy Komendanta Portu Wojennego Gdynia, w którym to rozkazie wyróżniono najbardziej zasłużonych żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Komandor Andrzej ŁYSAKOWSKI w swoim przemówieniu złożył serdeczne podziękowania dla całej kadry i pracowników komendy za codzienny trud i wysiłek wkładany podczas wykonywanych zadań służbowych. Podkreślił niezwykle istotną rolę naszej jednostki wojskowej, do której zależy prawidłowe zaopatrzenie, a tym samym właściwe funkcjonowanie okrętów, a także wszystkich jednostek i instytucji wojskowych pozostających na zaopatrzeniu. Szczególne gratulacje zostały skierowane do żołnierzy mianowanych na wyższy stopień wojskowy:

  • bosmanmat Maciej BAGIŃSKI – na stopień bosmana;
  • st. mar. Jarosław DĄBROWSKI – na stopień mata;
  • st. mar. Łukasz DZIERŻYŃSKI – na stopień mata;
  • st. mar. Daniel KUCHARSKI – na stopień mata;
  • st. mar. Rafał WAŁĘZA – na stopień mata.

Komenda Portu Wojennego Gdynia jest najstarszą i obecnie największą jednostką wojskową Marynarki Wojennej. Pełni funkcję oddziału gospodarczego, czyli zabezpiecza i zaopatruje okręty stacjonujące w Porcie Wojennym Gdynia oraz jednostki wojskowe bazujące w garnizonach Gdynia i Gdańsk. Biorąc pod uwagę niezwykle istotne dla obronności zadania logistyczno – finansowe, jakie stoją przed naszą jednostką, z pełnym przekonaniem należy stwierdzić, iż Święto Marynarki Wojennym jest w pełni tego słowa znaczeniu również Naszym Świętem – żołnierzy i pracowników Komendy Portu Wojennego Gdynia.


Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. Nierozerwalnie łączy się ono z historią polskiej obecności na Bałtyku. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie Święto Morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca, jako finał obchodów Dni Morza.

 

GALERIA

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych